Pożyczka dla spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Udzielanie pożyczek jest popularnym sposobem poprawienia płynności finansowej spółki

umowa pożyczki, pożyczka, pcc, wspólnik, spółka z o.o.

Czy od pożyczki dla spółki trzeba zapłacić PCC? 

Rozważając udzielanie pożyczki dla spółki, warto zwrócić uwagę na jej skutki podatkowe, zarówno w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jak i podatku od towarów i usług (VAT).

 Jeśli zastanawiamy się nad udzieleniem pożyczki dla spółki, musimy wziąć pod uwagę PCC. Zgodnie z przepisami, umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku podlegają opodatkowaniu PCC. Oznacza to, że zazwyczaj umowa pożyczki dla spółki jest opodatkowana PCC, a obowiązek podatkowy ciąży na osobie, która udziela pożyczki. Stawka podatku wynosi 0,5%.

Jednak istnieje ważna kwestia zwolnienia od tego podatku. Przepis art. 9 pkt 10 lit. i ustawy o PCC przewiduje zwolnienie od podatku PCC dla pożyczek udzielanych przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Niestety, spółki osobowe (np. spółki jawne) nie kwalifikują się do tego zwolnienia, więc umowy pożyczki dla takich spółek podlegają opodatkowaniu PCC.

Pożyczka dla spółki a podatek od towarów i usług (VAT):

 Warto również zrozumieć, że udzielanie pożyczek dla spółki może wpłynąć na podatek VAT. Zgodnie z przepisami, usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w ich świadczeniu są zwolnione z VAT. Oznacza to, że osoba lub firma udzielająca pożyczki nie musi być podatnikiem VAT ani nie musi prowadzić działalności gospodarczej związaną z udzielaniem pożyczek, aby korzystać z tego zwolnienia.

Jeśli więc zastanawiamy się nad udzieleniem pożyczki dla spółki, musimy wziąć pod uwagę zarówno aspekty związane z PCC, jak i VAT. Ważne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich aspektów finansowych i podatkowych przed udzieleniem pożyczki dla spółki.

KSIĘGOWY SUWAŁKI

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

KSIĘGOWOŚĆ SUWAŁKI

PKPIR SUWAŁKI